Bjelin – disain käsikäes loodusega
Horvaatias saavutab tamm oma bioloogilise maksimumi. See on aare. Kasvamiseks kulub 120–140 aastat, et olla lõikamiseks valmis. “Terve palgi filosoofia” nõuab austust. Kõige primitiivsem viis puidu kasutamiseks on seda põletada!
Vestesime Bjelin disainijuhi Emanuel Lidberg`iga disainiprotsessist, jätkusuutlikkusest ja tulevikutrendidest, mis kujundavad põrandamaastikku.“Me võtame omaks “terve palgi filosoofia”,” ütleb Emanuel. “See tähendab, et iga metsast pärit palki tuleks kasutada, isegi kuni peenemate saepuruosakesteni välja. Samuti oleme otsustanud mitte töötada eksootiliste puiduliikidega, mis võivad ohustada tundlikke keskkondi.”
“Inspiratsiooni saamiseks vaatan palju loodust. Bjelini disainimõtlemine põhineb tooraine – ehtsa puidu – loomulikkuse säilitamisel ning esiletõstmisel.”
Keskendumine innovatsioonile
Õige tasakaalu leidmine esteetika ja materjali omaduste vahel on põrandakatete jaoks ülioluline. Näiteks Bjelini Skandinaavia disainiga kõvendatud puitpõrandate kollektsioonile annab vastupidavuse murranguline Woodura tehnoloogia, mille on välja töötanud tütarettevõte Välinge Innovation.
“Woodura tehnoloogia, mis kõvendab puitu, muutes selle sitkeks ja löögikindlaks, tekitas meile väljakutseid, millest pidime jagu saama,” selgitab Emanuel, “nii seoses pinnatöötlusega kui ka võimalusega luua kaunist, harjatud pinnaviimistlust. Me saime sellega hakkama – tõestuseks on uus harjatud pinnaga kõvendatud põrandate kollektsioon”
Kasutades loovat mõtteviisi ja kastist välja mõtlemist, lõime klassikalistest puitpõrandatest kolm korda tugevama pinnaga puitpõranda, mis on nüüd saadaval ülitugeva mattlakiga, mis sobib ärikeskkondadesse, kui ka õlivahatatuna. Uueks tooteks on harjatud ja matt lakitud pinnaga puitpõrandad.
Trendid, mis kujundavad põrandakatete tulevikku
Jätkusuutlikkus on võtmetähtsusega ja seetõttu on see igasse loomingusse integreeritud. “Me võtame omaks “terve palgi filosoofia”,” ütleb Emanuel. “See tähendab, et iga metsast pärit palki tuleks kasutada täielikult ära – isegi kuni peenemate saepuruosakesteni välja. Samuti oleme otsustanud mitte töötada eksootiliste puiduliikidega, mis võivad ohustada tundlikke puuliike ja keskkonda.”
Niisiis, milliseid disainitrende võime tulevikus oodata? Meie disainer usub, et vaadates kiirmoodi, nagu rõivatööstus, on suurepäraseks võimaluseks märgata trende, mis on seotud värvidega või pinnaviimistlusega, kuid täpsemalt põrandakatete puhul ennustab ta, et pandeemia ajal õitsele puhkenud nn pesatrend jätkub.
„Lühiajalisema trendina jätkavad tarbijad soojema ja hubasema kodukeskkonna loomisega, võrreldes minimalistlikuma pandeemiaeelse ajastuga. Pikas perspektiivis usun kindlalt, et nõudlus taastuvatest ja taaskasutatavatest toorainetest valmistatud toodete järele kasvab.”
Ajatu elegants
Kuigi trendidele on omased tõusud ja mõõnad – näiteks kiiresti muutuvad tooted, nagu mööbel ja elektroonika –, jäävad mõned elemendid igavesti ajakohaseks. “Põrandakatete ja sisekujunduse jaoks,” ütleb Emanuel, “looduslikud materjalid kehastavad ajatut elegantsi, mis ületab põgusad moehullused tänu värvidele, tekstuuridele ja kombatavatele omadustele, mis säilitavad toote loomulikud omadused.”
Nõuanded majaomanikele ja sisekujundajatele
Klientidele, kes alustavad põrandakatte valimist, soovitab meie disainer: “Valige sobivate omadustega põrandakate, mis sobib põranda kasutuskoormusega, ning arvestage ruumi suuruse ja põranda välimusega (valikuga).”
“Viimane lihv on värvipalett. “Heledam värv loob tunnetuse ruumi avarusest ja mahust ning meie populaarne läbipaistev Misty White jätab kerge ja loomuliku mulje.”
Loodus kui inspiratsioon
Loodus on ajatu disaini loomisel piirituks inspiratsiooniallikaks. Klassikalise ja moodsa stiili kombineerimine tehnoloogiaga annab sageli tulemuseks vastupidava ilu.
Emanueli viimane nõuanne? „See võib olla konservatiivne, kuid me peame meeles pidama, et põrand on pika elueaga toode. Otsige jätkusuutlikke materjale klassikaliste disainidega, mis ei tundu kümne või kahekümne aasta pärast täiesti aegunud.”