Bjelin – disain käsikäes loodusega

Horvaatias saavutab tamm oma bioloogilise maksimumi. See on aare. Kasvamiseks kulub 120–140 aastat, et olla lõikamiseks valmis. “Terve palgi filosoofia” nõuab austust. Kõige primitiivsem viis puidu kasutamiseks on seda põletada!

Vestesime Bjelin disainijuhi Emanuel Lidberg`iga disainiprotsessist, jätkusuutlikkusest ja tulevikutrendidest, mis kujundavad põrandamaastikku.

“Me võtame omaks “terve palgi filosoofia”,” ütleb Emanuel. “See tähendab, et iga metsast pärit palki tuleks kasutada, isegi kuni peenemate saepuruosakesteni välja. Samuti oleme otsustanud mitte töötada eksootiliste puiduliikidega, mis võivad ohustada tundlikke keskkondi.”

Bjelin disainer
Emanuel Lidberg, Bjelin disainijuht

Keskendumine innovatsioonile

Õige tasakaalu leidmine esteetika ja materjali omaduste vahel on põrandakatete jaoks ülioluline. Näiteks Bjelini Skandinaavia disainiga kõvendatud puitpõrandate kollektsioonile annab vastupidavuse murranguline Woodura tehnoloogia, mille on välja töötanud tütarettevõte Välinge Innovation.

“Woodura tehnoloogia, mis kõvendab puitu, muutes selle sitkeks ja löögikindlaks, tekitas meile väljakutseid, millest pidime jagu saama,” selgitab Emanuel, “nii seoses pinnatöötlusega kui ka võimalusega luua kaunist, harjatud pinnaviimistlust. Me saime sellega hakkama – tõestuseks on uus harjatud pinnaga kõvendatud põrandate kollektsioon”

Kasutades loovat mõtteviisi ja kastist välja mõtlemist, lõime klassikalistest puitpõrandatest kolm korda tugevama pinnaga puitpõranda, mis on nüüd saadaval ülitugeva mattlakiga, mis sobib ärikeskkondadesse, kui ka õlivahatatuna. Uueks tooteks on harjatud ja matt lakitud pinnaga puitpõrandad.

Kõvendatud puitpõrandatel on Woodura® tehnoloogia jõud, mis muudab need kolm korda tugevamaks kui klassikalised puitparketid.

Trendid, mis kujundavad põrandakatete tulevikku

Jätkusuutlikkus on võtmetähtsusega ja seetõttu on see igasse loomingusse integreeritud. “Me võtame omaks “terve palgi filosoofia”,” ütleb Emanuel. “See tähendab, et iga metsast pärit palki tuleks kasutada täielikult ära – isegi kuni peenemate saepuruosakesteni välja. Samuti oleme otsustanud mitte töötada eksootiliste puiduliikidega, mis võivad ohustada tundlikke puuliike ja keskkonda.”

Niisiis, milliseid disainitrende võime tulevikus oodata? Meie disainer usub, et vaadates kiirmoodi, nagu rõivatööstus, on suurepäraseks võimaluseks märgata trende, mis on seotud värvidega või pinnaviimistlusega, kuid täpsemalt põrandakatete puhul ennustab ta, et pandeemia ajal õitsele puhkenud nn pesatrend jätkub.

„Lühiajalisema trendina jätkavad tarbijad soojema ja hubasema kodukeskkonna loomisega, võrreldes minimalistlikuma pandeemiaeelse ajastuga. Pikas perspektiivis usun kindlalt, et nõudlus taastuvatest ja taaskasutatavatest toorainetest valmistatud toodete järele kasvab.”

Bjelin kõvendatud puitpõrand
bjelin kõvendatud puitpõrand

Ajatu elegants

Kuigi trendidele on omased tõusud ja mõõnad – näiteks kiiresti muutuvad tooted, nagu mööbel ja elektroonika –, jäävad mõned elemendid igavesti ajakohaseks. “Põrandakatete ja sisekujunduse jaoks,” ütleb Emanuel, “looduslikud materjalid kehastavad ajatut elegantsi, mis ületab põgusad moehullused tänu värvidele, tekstuuridele ja kombatavatele omadustele, mis säilitavad toote loomulikud omadused.”

Nõuanded majaomanikele ja sisekujundajatele

Klientidele, kes alustavad põrandakatte valimist, soovitab meie disainer: “Valige sobivate omadustega põrandakate, mis sobib põranda kasutuskoormusega, ning arvestage ruumi suuruse ja põranda välimusega (valikuga).”

Loodus kui inspiratsioon

Loodus on ajatu disaini loomisel piirituks inspiratsiooniallikaks. Klassikalise ja moodsa stiili kombineerimine tehnoloogiaga annab sageli tulemuseks vastupidava ilu.

Emanueli viimane nõuanne? „See võib olla konservatiivne, kuid me peame meeles pidama, et põrand on pika elueaga toode. Otsige jätkusuutlikke materjale klassikaliste disainidega, mis ei tundu kümne või kahekümne aasta pärast täiesti aegunud.”