Ekspertide soovitused kõvendatud puitpõrandate hooldamiseks

 Pro matt lakipinna hooldamine

Pro matt lakitud parkettpõranda hooldamise võti on vältida liigset veekasutust. Selle asemel võiks parketipinda regulaarselt puhastada tolmuimejaga või pühkida kuiva mopiga ning aeg-ajalt kasutada niisket moppi. Lakitud pinda on üldiselt lihtsam hooldada, kuid väga oluline on mitte kasutada liiga palju vett. Vajadusel võib tegeleda rohkem hooldust vajavate kohtadega, kuid tavaliselt pole kogu põranda puhastamine vajalik.

Puhastuse sagedus sõltub põranda kasutuskoormusest. Magamistoad vajavad tavaliselt vähem hooldust, kui tiheda liiklusega alad, näiteks köögid. Igapäevast puhastust on lihtsam teha seni, kuni veekasutus on minimaalne, kuna liigne vesi võib põhjustada lihtsalt mustuse ümberpaigutamist.

Harjatud lakipinna hooldamine

Harjatud pind lisab puitpõrandale rohkem ehtsa puidu tunnetust. Kuid harjamisel tekivad põrandasse “vaod”, nii et tugevalt harjatud põrandat on raskem puhastada. Bjelini kõvendatud puitpõrandad on hästi kergelt harjatud, et neid oleks võimalik lakkida ning lihtsalt hooldada. Seetõttu on harjatud lakitud põranda puhastamise nõuanne sama, mis kõigi teiste lakitud põrandate puhastamiseks, peamiselt tolmuimeja või kuivmoppimisega.

On levinud väärarvamus, et kõvendatud puitpõrandad on puhastamisel tundlikumad, kuid liigset veekasutust ei soovitata ühelegi põrandakattele, sealhulgas ka keraamiliste plaatidega kaetud põrandate jaoks.

Õlivahatatud pinna hooldamine

Õlivahatatud põrandad vajavad sagedasemat hooldust võrreldes lakitud põrandatega. Soovitame kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid ja vahahooldusaineid. Pinna heas seisukorras hoidmiseks soovitame põrandat ennetavalt hooldada, enne kui see tegelikult hooldust võiks vajada. Hoolduse sagedus oleneb kasutusest – kui ruumides käiakse välisjalanõudes, siis sellised põrandad vajavad hooldust sagedamini – vähemalt kord aastas. Kui aga välisjalatsitega siseruumides ei käida, siis võib õlitatud põrand vajada hooldust kas aasta või kahe tagant. 

Vältige ammoniaaki sisaldavate puhastusvahendite kasutamist. Tammes sisalduv parkhape võib ammoniaagiga kokku puutudes muuta põranda värvitooni. Kui lemmikloomal juhtub põrandal õnnetus, siis puhastage põrand ainult puhta veega. NB! Ammoniaaki võivad sisaldada ka osad silikoonid – seetõttu vältige nende kokkupuudet tammepuiduga.

parketi hooldus
Juhtudel, kui niiske hooldus on vajalik

Soovitame kasutada neutraalset pH7 puhastusvahendit, mis on lahjendatud leiges vees. Oluline on, et ei kasutataks liigselt vett – põranda pind peaks olema kuiv 2-3 minuti jooksul.  Puhastamiseks sobivad tavalised mikromopid või hästi väljaväänatud mopilapid, samas tuleks vältida vanade niiskete moppide kasutust. Ja kindlasti – ära doseeri puhastusvahendit üle!

Topp 3 nõuannet kõvendatud puitpõrandate hooldamiseks:

1. Veenduge, et põranda pind oleks puhas liivast ja must abrasiivsest mustusest, kuna see võib toimida nagu liivapaber, põhjustades põrandapinna kriimustusi.

2. Vältige puhastamise ajal liigset veekasutust ja pühkige põrandale valgunud vesi koheselt ära. Vesi koos liivaga loob eeldused põrandapinna kriimustamiseks.

3. Paigaldage mööblijalgade alla vildist kaitsmed. Kontrollige regulaarselt vildist kaitsmete kinnipüsivust ning vajadusel uuendage neid.

Anders Carlsson, Bjelini tehniline müügijuht