Kui palju maksab uus puitpõrand ja paigaldamine?
Ja millised tegurid määravad koguhinna?
Kuidas valida õige kvaliteet?
Põrandat valides on oluline meeles pidada ka seda, et madal hind võib olla halb ost, kui kvaliteet on kehv. Paigaldatud põrandal, millel on defektid, on remont väga kallis.
Lisaks pinnadefektidele on tavaline, et viletsad põrandad krigisevad. Selle põhjuseks võib olla halvasti sobiv liigendisüsteem, kus külgnevad ühenduspinnad liiguvad ja tekitavad krigisemist. Teine põhjus võib olla ebatasased või krigisevad aluspõrandad.
Kvaliteedi tagamiseks ja kulukate kahjunõuete vältimiseks valmistatakse kõik Bjelini põrandad’ enda tehastes kaasaegsetel tootmisliinidel, mis on valmistatud võimalikult täpselt. Valmistame ka kõik pinnakatted ise.
Illustratsioonil on kulunud kolmelipiline parkettpõrand, mille vuugisüsteemis on tühimikud ja liimitud riba, mis on hakanud üles tulema. Tee tundmatusse.
Mis paigaldus maksab?
Kõik meie põrandad on mõeldud paigaldamiseks igaühele. Friisidega kalasabapõrandad peaks aga paigaldama professionaal.
Eeldusel, et aluspõrand on tasane ja stabiilne ning põrand tarnitakse koju, mõjutavad põrandakihiga paigaldamise kulusid järgmised nõutavad tööetapid. Kui otsustate oma toas olemasolevad põrandaliistud alles jätta ja lisada ainult väikese välisliistu, on kulu madalam. Vastasel juhul tuleb liistud eemaldada.
Alusmaterjali laotamise ja standardmõõtudes põrandalaudadest koosneva klikkpõranda paigaldamise töö kvaliteetse klõpsvuugiga 4 x 4 m suuruses ruumis maksab ca. 12,5 EUR/m2 sh. käibemaks. Põrandat saab kasutada koheselt ja paigalduse saab teha ühe päevaga.
Suurem osa kuludest tuleb põrandalaudade lõikamisest. M2 maksumus on madalam suuremates ruumides ja kõrgem väiksemates ruumides. Maksumus suureneb ka siis, kui ruum sisaldab palju nurki. Palju ribasid sisaldava kalasabapõranda paigaldamine võtab tavaliselt kaks korda kauem aega ja maksumus võib olla umbes 18 EUR/m2.
Põrandapaigaldus nurkadega ruumis, milles vana põrand eemaldatakse, aluspõrand vajab tööd ja liistud vahetatakse välja, võib maksta 30-60 EUR/m2. Maksumus võib olla oluliselt suurem kui ostetud põranda maksumus. Seetõttu on oluline, et põrandal oleks pikk kasutusiga. Halva aluspõranda parandamine on ka hea investeering tulevasteks põrandavahetusteks. Ebastandardsete klõpsvuugisüsteemidega odavate põrandate paigalduskulu võib olla suurem kui kõrgema hinnaklassi kvaliteetsetel põrandatel.
Miks on erinevatel puitpõrandatel nii suur hinnavahe?
Teatavasti on veisefilee kilohind kõrgem kui hakklihal. Samamoodi on tammega. Sirged ja pikad suure läbimõõduga ning suurte pragude ja tükkideta tammepalgid, mis kuuluvad Select-sorteerimisse, maksavad kordades rohkem kui Rustic sorteerimisel kasutatavad madalama kvaliteediga tammepalgid. Laiade pinnakihtide tegemiseks saab kasutada ainult tamme sisemisi osi. See tähendab, et pikad ja laiad, ilma konaruste ja pragudeta parkettpõrandad muutuvad oluliselt kallimaks kui lühikesed ja kitsad, kus on palju oksi ja pragusid. Täiustatud pinnatöötlused koos sügava harjamise ja värvimisega tõstavad hinda veelgi. Paksus mõjutab ka hinda, sest tuleb kasutada rohkem puitmaterjali. Paksemaid pinnakihte saab mitu korda vältida ja paksem südamik tagab mõõtmetelt stabiilse põranda, mis on tasane ka suurtes kliimamuutustes.
3-lipiline parkett, mis tehakse pikkade ja laiade pinnakihtide tegemisel ülejäävatest jäätmetükkidest ning mida saab valmistada ebakvaliteetsest tammepalgist, on alati oluliselt odavam kui vastava kvaliteediga 1-lipiline parkett.
Karastatud puitpõrandaid ei ole vaja teha nii paksuks, kuna need on oma kujult stabiilsemad kui traditsioonilised parkettpõrandad ja karastatud pinnakihti saab muuta õhemaks, kuna lihvimine pole vajalik. Erinevate pikkuste ja kvaliteediklasside laudade hinnavahe on oluliselt väiksem, sest samast tammepõrandast saab teha kümme korda rohkem põrandaid.
See tähendab, et saate valmistada suurtes kogustes pikki ja laiu laudu, millel on ka puhtad pinnakihid. Selliseid atraktiivseid karastatud lehtpuidust põrandaid saab teha odavamalt kui traditsioonilisi kitsaid ja lühikesi parkettpõrandaid, mille viimistlus on madalam.
Põrandakatte hinda mõjutab ka selle tootmiskoht. Paljudel juhtudel on raske saada teavet selle kohta, kus põrand on tehtud. Euroopas toodetud põrandakatted on üldiselt kallimad ja kvaliteetsemad kui Aasias toodetud põrandad, kus keskkonnanõuded ja palgad on madalamad. Bjelin valmistab kõik oma põrandad ise. Ostes Bjelini põranda, garanteeritakse põrand, mis on toodetud Rootsis või Horvaatias.
Kui soovite mõistliku hinnaga kvaliteetset laiadest pikkadest laudadest puitpõrandat, peaksite valima karastatud puidust põranda. Kui soovite traditsioonilist parkettpõrandat, peaksite vormi stabiilsuse tagamiseks valima põranda, mis pole liiga õhuke, eriti kui see on lai.
Aluspõrand, põranda paksus ja põrandaküte
Hea põrandapaigaldus eeldab tasast ja stabiilset aluspõrandat. Kui teie aluspõrand on ebatasane, tuleb see parandada. Olemasolevad lahtised põrandalauad tuleb paika kruvida, kõrgendused maha lihvida ja augud täita. Parima tulemuse annab tasandussegu kasutamine kogu aluspõrandal või uue aluspõranda paigaldamine.
Uusehitiste puhul on hea varakult valida põrandatüüp, et saaks uksi ja treppe põranda paksusega kohandada.
Kulude ja keskkonna seisukohalt on eelis, kui vana põrand saab paigale jääda. Vanematel põrandatel on sageli lünki ja mõlke. Uus põrand peab olema piisavalt stabiilne, et sellistest levinud defektidest üle saada. Kõik Bjelini põrandad on mõeldud paigaldamiseks olemasolevale põrandale, nagu männipaneelid, parkett, laminaat, plastpõrand või plaadid. Küll aga tuleb eemaldada seinast seina vaip. Valige põrand, mis pole liiga paks, et vältida uste reguleerimist. Karastatud puitpõrand võiks sel juhul olla hea valik (illustratsioonil paremal hele põrand), kuna selle paksus on vaid 11 mm. Parkettpõrandad (illustratsioonil vasakul pool tume põrand) on veidi paksemad (14-15 mm).
Kui teil on hüdro- või elektripõrandaküte, peate valima põranda, mis talub temperatuurikõikumisi. Bjelini põrandat saab paigaldada igat tüüpi põrandaküttesüsteemidele. Pidage meeles, et niiskustõke, näiteks kombivaht või vananemiskindel plast, tuleb alati paigaldada betooni peale või põrandaküttega põrandate puhul põrandakonstruktsiooni peale