Mis on LVT (vinüülparkett) ja SPC põrandakatte materjalide vahe?

LVT (ingl. luxury vinyl tiles) on vinüül- ehk plastpõrandakate, mis on saadaval kas plankude või plaatidena. LVT vinüülparkett on elastne, hea kriimustus- ja kulumiskindlusega ning hea niiskuskindlusega, sobides ka märgadesse ruumidesse. 

SPC (ingl. stone polymer core) on väliselt LVT sarnane toode, mille jäik vahekiht koosneb lubjakivist, PVC-st ja stabilisaatoritest. SPC on jäigem ja stabiilsem, võimaldades materjali paigaldada otse keraamilistest plaatidest põrandale. SPC on suurepärase temperatuuritaluvusega, võimaldades materjali paigaldada näiteks maast laeni akendega ruumidesse, kus põrandale langeb palju päikesekiirgust.

LVT ja SPC põrandakatted on heaks alternatiiviks puit- või kivipõrandatele. Võrreldes puiduga peavad need paremini vastu kulumisele, kriimustustele ja niiskusele. Võrreldes kiviga on need aga elastsemad ja soojemad.

Mõlemad tooted on saadaval kas alusele liimituna või lukusüsteemiga ujuvalt paigaldatavana. Alusele liimitavat varianti kasutatakse enamasti ühiskondlikes ruumides ning ujuvalt paigaldatavat varianti kas kodudes või väiksema käimiskoormusega avalikes ruumides. Kaasaegsed lukuühendusega LVT/SPC katted on saadaval ka integreeritud alusmaterjaliga – seetõttu ei vaja need täiendava alusmaterjali kasutust. 

Lukusüsteemiga ja integreeritud alusmaterjaliga tooteid on lihtne lõigata ja paigaldada ning seetõttu saab sellega hakkama ka kodutarbija. Hooldus on mõlema toote puhul lihtne – kodudes piisab tolmuimejast ja niiskest lapist. Ühiskondlike ruumide põrandate hooldamisel aga tuleks koostada professionaalne puhastusplaan vastavalt koha eripärale. Puhastusplaanist kinnipidamine aitab hoida põrandapinna pikalt puhta ja kaunina.

Konkreetse toote valikul on abiks materjalide tehnilised andmed. Näiteks läbipaistva kulumiskihi paksus määrab ära, kas toode on ette nähtud kasutamiseks kodudes või ühiskondlikes ruumides. Mõned variandid võivad olla ka eriomadustega, näiteks suurema heliisolatsiooniga, sobides hästi kortermajadesse, lastetuppa või stuudiosse.

Üheks tähtsamaks valikukriteeriumiks on muidugi toote välimus. Tänapäeva digitrükk võimaldab naturaalseid materjale jäljendada ülitäpselt. Veelgi tõetruuma välimuse saavutamiseks kasutatakse pinnakile sünkroonimist mustriga. Lihtne test, kuidas sünkroonitud pinnamustri olemasolu kindlaks teha, on vaadates materjali terava nurga alt vastu valgust. Kui digimustri kohal joonistub muster ka materjali pinnas, siis on tegu sünkroonitud pinnamustriga põrandakattega. Ilma sünkroonimiseta toodetel ei ole pinnastruktuur mustriga kohakuti.